נאמנות ומחויבות

נאמנות ומחויבות
פורסם ב 17/03/2013 16:05:00

לוחמים עלפים

כשאני רואה בסרט כלשהו צבא של לוחמים, היוצאים יחד לקרב נגד כוחות הרשע – זה מחמם לי את הלב. לא משנה אם מדובר בסרט תיעודי על מלחמת המכבים ביוונים, או מלחמת האזרחים באמריקה, או בסרט בדיוני כמו שר הטבעות או נארניה. מה שמתבטא בסצנות הללו, זהו הערך של הנאמנות, שמגיע עד כדי מסירות נפש. דווקא מפני שנאמנות היא דבר כה נדיר כיום, עושה טוב לראות גילויים כאלה.

נאמנות פירושה מחויבות – מחויבות למשפחה, לחברים, לעם, לערכים. אדם נאמן הוא זה שיעשה כל מאמץ, כולל ויתורים והקרבה, לטובת האנשים והאידיאלים החשובים לו. זהו אדם שאפשר לסמוך עליו שלא ינטוש חבר בשעת צרה, לא יחמוק משדה הקרב, ולא יבגוד בערכיו בשעת ניסיון. הוא חופשי לעשות את כל הדברים הללו, אבל הוא לא יעשה אותם, אפילו אם זה הדבר הקל והרווחי יותר לעשות - פשוט משום שהוא נאמן.

בחברה של ימינו, קשה למצוא נאמנות של ממש. המסר שמטפטפים לכולם הוא מסר של אינדיבידואליזם, לשים את טובתך האישית לפני הכל, לעשות מה שטוב עבורך, ולא להיות מחויב לאף מסגרת חיצונית. אין שום קביעות ויציבות; בשביל משהו שנראה מוצלח יותר, אדם ינטוש את מקום עבודתו, ייפרד מבן או בת זוגו, יעזוב את ארצו ואף ישנה את שפתו. אידיאלים כמו נאמנות למשפחה או למולדת, נתפסים היום כמיושנים ונלעגים. היום הכל "זורם" ומשתנה מרגע לרגע.

על אחת כמה וכמה, שנאמנות לערכי הטוב והצדק, ובראשם למסורת היהודית, הפכה למצרך נדיר. להיות דתי או חילוני, הפך להיות עניין של אופנה, שאדם משנה לפי מצבי רוחו. כמה אנשים נוטשים את הדת והמסורת, לא בגלל איזו הוכחה ניצחת, אלא סתם "כי לא מתאים להם"? על כמה אנשים אפשר לסמוך, שבאמת ימסרו את נפשם על קיום התורה, גם כשזה קשה ודורש ויתורים? "פסו אמונים מבני אדם". גם מי שהיה דתי במשך שנים, יכול פתאום להחליט שנמאס לו, ולעזוב את הכל. אין נאמנות ואין מחויבות, "לא חרבה ירושלים אלא בשביל שפסקו ממנה אנשי אמנה".

כדאי לנו לקחת השראה מאותם אבירים של העבר והאגדות, שהיו מקבלים על עצמם בשבועה ובנדר להיות נאמנים לערכיהם בכל מחיר. השבועה כובלת את האדם ומחייבת אותו, ובכך מבטיחה שאכן ישמור על נאמנותו. רק אם נדע לכפוף את ראשנו ולבטל את האגו שלנו, נוכל להיות אנשי אמונה אמיתיים – נאמנים למשפחותינו, ארצנו, עמנו ותורתנו, ולהיענות לקריאה "מי לה' אלי!"

 

print
כניסה למערכת