בין שכל ישר לשיגעון

בין שכל ישר לשיגעון
פורסם ב 17/03/2013 16:05:00

ההבדל בין אמונה באל לבין כפירה, הוא כמו ההבדל בין השכל הישר לבין שיגעון. זה לא שאין היגיון בשיגעון; יש משוגעים שיכולים לנמק את עמדותיהם בצורה מסודרת והגיונית, אולי אפילו הגיונית מדי, שקשה מאד למצוא בה כשל כלשהו. ואף על פי כן זה נותר בגדר שיגעון; האדם השפוי ידחה עמדות כאלה על הסף, שכן המסקנות אליהן הן מגיעות הן אבסורדיות, גם אם הדרך המובילה אליהן נראית הגיונית לכאורה.

מה אומר השכל הישר? השכל הישר אומר, שעולם כל כך מדהים ומופלא, לא יתכן שנוצר במקרה; שבריות נהדרות כמו הרקפת, הפרפר, הסוס והטיגריס, אינן סתם גושי-חלבונים שהתגבשו בתהליך עיוור, אלא יצירות אומנות. השכל הישר אומר שלאדם יש רוחניות ויש קדושה, מעבר לבשר ולדם מהם מורכב גופו; שערכים כמו צדק, מוסר, כבוד ואהבה הם ערכים מוחלטים ונצחיים, ושבסופו של דבר סופם לצאת לאור. והשכל הישר אומר, שאבותינו אומרים לנו את האמת; שמסורת הנשמרת במסירות נפש בידי עם שלם, במשך דורות רבים – אינה סתם תוצר של בורות או הזיה המונית, אלא העברה של מסר אמיתי וחשוב שנוגע גם לנו.

ומה אומר השיגעון? שהכל במקרה. הכל טבע עיוור, ללא מטרה, תכלית או תכנון. הכל תהליכים אקראיים של מוטציות וברירה טבעית. אין שום דבר מעבר לחומר. אין שום דבר מעבר לתזוזה של אטומים ומולקולות. כל הערכים היפים והאציליים, אינם קיימים אלא בדמיונו של האדם, ואינם מבטאים יותר מאשר הפרשות הורמונאליות ותסביכים פסיכולוגיים. וכדי להגן על עמדה זו, ממציא השיגעון תיאוריות מתוחכמות להדהים, שמסבירות איך יכול יקום להיווצר באקראי, ואיך יכולים חיים להתפתח מעצמם, ואיך המוח האנושי יכול ליצור הזיות ואשליות כאלה שיוליכו שולל את כל האנושות.

התיאוריות של הכפירה אכן מפגינות לפעמים יצירתיות ומקוריות מרשימות. אולם למעשה, הן אינן שונות מתיאוריות קונספירציה למיניהן; הן יכולות להעלות שאלות, להצביע על קשיים, ומדי פעם לשלוף איזה ממצא מפתיע, אבל בסופו של דבר, ההסבר הפשוט נשאר הרבה יותר משכנע ומתקבל על הדעת. כשם שהשכל הישר מעדיף להאמין ב"אקדוחן הבודד" מאשר בקנוניות ממשלתיות נרחבות וחשאיות, כך הוא מעדיף את "התיאוריה" הפשוטה, שיש בורא לעולם, על פני כל מיני משוואות מתמטיות מדעיות שמנסות להסתדר בלעדיו.

וזו הסיבה לכך שהאמונה באל היתה מאז ומעולם, מראשית ההיסטוריה ועד ימינו, נחלת רוב רובה של האנושות. שיגעונות באים והולכים, אבל השכל הישר לעולם עומד. 
print
כניסה למערכת