החיים בממלכת הפיות

החיים בממלכת הפיות
פורסם ב 17/03/2013 16:05:00


 

אם יש דבר שאנשים לא מאמינים בו היום, זה פיות. אפשר למצוא אנשים שמאמינים כמעט בכל דבר: בחייזרים, בפארא-פסיכולוגיה, ברוחות רפאים, בכישוף, בשדים, ולהבדיל במלאכים; אבל אם רוצים להביא דוגמא למשהו שיש סביבו קונצנזוס של אי-אמונה, מדברים על פיות. אפילו ילדים כבר לא מאמינים בפיות, למרות שדווקא לאחרונה יש, כמדומני, גל של ספרים חדשים העוסקים בפיות, לילדים בגילאים שונים (ספיידרוויק, למשל, ולא רק). בקיצור, פיות הפכו סמל למשהו דמיוני ובלתי מציאותי בעליל (שלא לדבר על ילדותי), למרות הפתיחות היחסית של תקופתנו ביחס לאמונה בעל טבעי.

אפשר לחשוב על כמה סיבות לכך; אבל אולי הסיבה הפשוטה והמפתיעה ביותר לכך היא, שאנחנו לא מאמינים בעולם הפיות – משום שאנו עצמנו חיים בעולם הפיות! כן, אולי לא שמנו לב לכך, אבל כבר הרבה זמן שאנחנו חיים בעולם פיות קסום ומופלא; ואם יש פיות אמיתיות – סביר ביותר שהן אלה שמקנאות בנו.

לא מאמינים? הסתכלו סביבכם. שימו לב לצבעים, למשל: כמה צבעוניות מקיפה אותנו! הבגדים, התמונות, הספרים, השטיחים, הרהיטים, המכוניות, הצעצועים – כולם במגוון אינסופי של צבעים מכל הגוונים. השוו זאת לחדגוניות החומה-אפורה הקודרת של תקופות קודמות (לא, זה לא רק בגלל שסרט הצילום היה בשחור לבן), ותראו את ההבדל. שימו לב גם לאורות: כמה אורות שונים ומגוונים יש מסביבנו! נורות צהובות, פלורוסנטים, ניאון, אורות מהבהבים, נורות שונות בכל מקום – מהרכב ועד הפלאפון, רמזורים, זרקורים, פנסי רחוב, אורות בכל מיני צבעים ועוצמות. הלילה כבר לא מהווה מכשול לפעילות, וכשרוצים מאירים אותו באור יום. מתי היה פעם דבר כזה?

כך גם לגבי החושים האחרים: כמה סוגי צלילים, מוזיקה, רעשים ואפקטים קוליים נשמעים מכל עבר; כמה ריחות מגוונים של מאכלים, בשמים, סבונים, דאודורנטים ועוד; ואיזה מגוון של חומרים בעלי מרקם שונה – פלסטיקים, מתכות, ניילונים, סוגי עץ ואבן שונים, נייר, קלקר, זכוכיות ועוד. אנחנו מוקפים בשפע עצום כל כך של גירויים חושיים, שהיה מכה בהלם אדם מתקופה קודמת שהיה מתממש כאן. רק העובדה שנולדנו לתוך העולם הזה מאפשרת לנו להתרגל למציאות הזו, עד כדי כך שאנו בקושי מבחינים בה – וחבל!

כל אחד מאיתנו חי בטירה קסומה. אולי לא כל בית הוא בגודל של טירה – למרות שהבית הממוצע של ימינו גדול בהרבה מהבתים בהם חיו רוב בני האדם בזמנים קודמים – אבל הוא בהחלט מלא קסמים. יש לנו אורות קסומים שאפשר להדליק ולכבות כשרוצים, קסמים שמקררים ומחממים את הבית כך שיהיה נעים בכל עונה, מים חמים וקרים שיוצאים מהקירות, ועוד כל מיני קסמים שכל אחד מוסיף לביתו לפי בחירתו. היופי, העיצוב והקישוטים של רוב הבתים, מהשטיחים, דרך השיש והקרמיקה ועד הנברשות, היו מושא לקנאה של כל אציל בן המאות הקודמות.

ועוד לא דיברנו על כל החפצים הקסומים שיש לנו בבית: ארון שבתוכו תמיד קר או קפוא, ואפשר לשמור בתוכו אוכל בלי שיתקלקל; ארונות שונים שמחממים אוכל מעצמם תוך זמן קצר, בלי אש בכלל; ארון שמכבס לבד את כל הבגדים, מבלי שיהיה צורך לקחת אותם לנהר ולחבוט בהם, ואפילו מייבש אותם – ועוד כהנה וכהנה.

ואלו היו חפצי הקסמים הפשוטים יותר, שמרוב פשיטותם אנחנו לא מבחינים בהם כלל; בנוסף אליהם נמצאים בבעלותנו חפצים בעלי כוחות קסמים מדהימים ביותר, שהמכשף בעל הדמיון הפרוע ביותר לא היה מעלה בדעתו. יש לנו בכיס מכשיר קטן ממתכת ופלסטיק, שאיתו אפשר לעשות כמעט הכל: לדבר עם אנשים בקצה העולם ואפילו לראות אותם, להתחבר לכל מידע אפשרי, לצלם תמונות ולשלוח אותן, לשחק משחקים ועוד המון דברים. יש לנו בבית לוחות קסומים, שאפשר לראות בהם את הנעשה מסוף העולם ועד סופו, טוב יותר מאשר כל כדור בדולח (אתם יושבים עכשיו מול אחד כזה). אפילו בצעצועים ובמשחקים של הילדים הקטנים יש קסמים מופלאים, שאף ילד עד זמננו לא חלם עליהם. ובקירות של הבית זורמת אנרגיה קסומה, שיכולה להפיח חיים בחפצים דוממים, ולגרום להם לעשות כמעט כל מה שאפשר להעלות על הדעת. יש לנו כלי רכב שנוסעים במהירות מדהימה ביבשה, בים ואפילו באוויר, ואנו יכולים להגיע תוך מספר שעות כמעט לכל נקודה על פני כדור הארץ – עוד בלי לדבר על הירח והחלל...

אבל לא רק הסביבה, הבתים והחפצים שלנו השתנו. גם אנחנו עצמנו השתנינו; אנחנו שונים לגמרי מבני האדם שחיו לפנינו. כל אחד מאיתנו הוא בעל גישה לידע, שבעבר לא היה אפילו ברשותם של גדולי המלומדים. אנו מכילים בתוכנו תערובת של השפעות, סגנונות ורעיונות מכל רחבי העולם, ומכל התקופות: יוון העתיקה, ארצות הברית, המזרח הרחוק, אירופה המזרחית והמערבית, המזרח התיכון, דרום אמריקה, ימי הביניים, הרנסנאס, הפרהיסטוריה – כולם מתבטאים אצלנו בדרכים שונות ומשונות, מהאוכל והלבוש ועד למוזיקה ולסרטים, מהפילוסופיה ועד לטכנולוגיה, מהספורט ועד למדיטציה. עולמנו הוא בליל צבעוני של תרבויות, דעות, אמונות, רעיונות והשפעות, המשתנה כל רגע, וכל אחד סופג אותו באופן שונה. אופקי החשיבה וההכרה שלנו אינם דומים כלל לאלה של אנשים בכל תקופה אחרת.

בעולמנו הקסום אין גבולות קבועים, אין הגדרות וכללים. תכונותיהן של דתות ולאומים משתנות, מתערבות ומתמזגות; תורות חדשות, פילוסופיות ודרכי חיים אלטרנטיביות צומחות בכל פינה. שום דבר לא נשאר יציב לרגע. העולם מתערבל ומשתנה ללא הפסקה בעוד אתם קוראים מלים אלה. המדע, שהתיימר בעבר לגלות את כל סודות היקום, מגלה כעת שמעבר לכל פינה משתרעים עולמות שלמים של אפשרויות שמעבר לתפיסתו והבנתו; נפרצו הגבולות שבין חומר לרוח, בין מציאות לדמיון, בין אפשרי לבלתי-אפשרי. המדע הופך לסוג של קסם, והקסמים הופכים לסוג של מדע. מה שחשבנו פעם שהוא חומר מוצק מתגלה כמערבולת של חלקיקים בתנועה מתמדת, שהם עצמם אינם אלא ביטוי לכוחות מופשטים יותר. מה שחשבו פעם שהוא לא יתכן, נמצא כיום בכל בית. האתיאיזם והמטריאליזם מתפוגגים כמו ערפילי בוקר, בעוד דתות שונות ומשונות, חדשות וישנות, פורחות בכל רחבי העולם.

ואם לא די לנו במגוון של העולם הממשי, הרי שישנם אינסוף עולמות וירטואליים הפתוחים לפנינו, בהם אנו יכולים לשוטט ללא מעצור, להחליף את זהותנו ותדמיתנו מרגע לרגע, וללבוש כל צורה שאנו רוצים; אנו חשופים ליופי שלא יאומן, לזוועות שלא יעלו על הדעת, ולעוצמה שמעבר לכל דמיון – וכולם נמצאים במרחק של לחיצת כפתור בלבד מאיתנו. אפילו הזהות האישית איבדה את יציבותה והפכה לקלידוסקופ צבעוני, מרובה גוונים וצורות. אין עוד מיינסטרים ושוליים, נורמה וחריגים, שפיות ושיגעון; כולנו רקדנים במחול השונויות, מתחלפים זה עם זה ומשתנים מרגע לרגע. מי שהיה בחוץ עובר לבפנים, ומי שהיה למטה עולה למעלה, וחוזר חלילה. העולם הופך למערבולת של כאוס, של אור ועוצמה, השוברת את כל הכלים המנסים להכיל אותה.

אנחנו לא מאמינים בפיות, כי אנחנו בעצמנו הפיות. יצורים של קסם, תוהו ושינוי מתמיד, חיים בעולם של קסמים ונפלאות, של יופי בלתי נתפס וכיעור שלא ייאמן, של צחוק וזוועה, של אשליות ממשיות ומציאות חסרת מוחשות. מיטלטלים בין שמיים לארץ, בין עולמות שונים, בין חומר לרוח, כשההגדרות עצמן מתחלפות וחומקות מתחת לאצבעות. אנחנו לא דומים לשום דבר שהיה פעם, ומה שנהיה מחר לא דומה למה שאנו עכשיו. אנחנו לא מלאכים, וגם לא שדים, אבל אנחנו יכולים להיות גם מלאכים וגם שדים בו זמנית, או להיות קצת מזה וקצת מזה, או להחליט שהמלאכים הם בעצם השדים ולהיפך; כי בעולם הפיות, בניגוד לגן עדן ולגיהינום, אין שום חוקים ושום יציבות, והכל – כולל הכל –  אפשרי.

 מה שנותר לנו הוא רק לעשות את הקפיצה האחרונה, מהמוגבל והסופי אל האינסוף; מעבר לטוב ולרע, למציאות ולדמיון, מעבר לכל הגדרה – אל האלוהי, שהוא מקור הכל.

 
print
כניסה למערכת