מורים מהאגדות

מורים מהאגדות
פורסם ב 20/11/2013 22:30:08

fairies

סיפורי האגדות, הפנטזיה והאימה, מלאים בדמויות ויצורים שונים ומשונים. מתוך המגוון האינסופי של דמויות, ישנם ארכטיפים מסוימים שמופיעים באופן קבוע בחלק ניכר מהיצירות. דמויות כמו הדרקון, המכשפה, הפיה, הערפד, ורוח הרפאים, אינן סתם עוד יצורי דמיון, אלא סמלים טעונים במשמעות, אותה הם מייצגים בכל מקום בו הם מופיעים. הבנת המשמעות הזו הופכת את האגדות מסיפורי ילדים סתמיים, למשלים בעלי רעיונות עמוקים, היכולים ללמד אותנו על עצמנו ועל המציאות.

נציג להלן כמה מאותם ארכטיפים, וננסה לשמוע חלק מהמשמעויות והמסרים שהם מעבירים לנו.

 

רוח רפאים אומרת: רגשות חזקים משאירים על המציאות רושם בל יימחה - על העצים, האבנים, החפצים, הבתים והאנשים. רושם כה חזק, עד שאפילו המוות לא מוחה אותו. העבר לא נעלם ולא מת, והוא ימשיך לרדוף את ההווה, כל זמן שלא יבוא על תיקונו. הזיכרונות ממשיכים לחיות ולהשפיע על המציאות, מתעקשים שלא לרדת אל תהום הנשיה. וכאשר כל מה שנותר הוא זיכרון ורגש חסר מנוח, התוצאה היא אובססיה של שיגעון. אני האימה המסתתרת מאחורי מסך המוות, אימה וגם טרגדיה, קורבן המרחיב את מעגל הסבל שלו. אל תשאירו אחריכם עניינים לא פתורים. כל זמן שהנר דולק, אפשר לתקן; בחושך, אחרי שהנר כבה, זה קשה הרבה יותר.

מכשפה אומרת: האנושות היא עדר כבשים הרועדות מפחד מפני כל דבר שונה. היא רודפת אותי בגלל שאני עוסקת בכל מה שחריג – במוזר, במכוער, בדוחה, במפחיד. אבל הבידוד שלי מעניק לי עצמאות מחשבתית ומעשית, ומאפשר לי לגלות דברים שאיש חוץ ממני לא מעז לחקור, בלי לחשוש ממה שיחשבו או יגידו עלי. הידע הזה מעניק לי כוח, בו אני יכולה להשתמש לטובה או לרעה – אם מושגים כאלה עדיין תופסים מבחינתי... אני הזקנה החכמה והמפחידה, הסמכותית והבלתי-מובנת, התגלמות הפחדים של הצעירים מפני הצד האפל של המבוגרים. אתם פוחדים ממני, ועם זאת חשים יראת כבוד כלפי, ופונים אלי בחשאי לקבלת תשובות או עזרה. אבל האם אתם מוכנים לשלם את המחיר שלי?

אדם-זאב אומר: מתחת הבגדים והנימוסים, בכל אדם מסתתרת חיית פרא. אינסטינקטים מודחקים רובצים מתחת לפני השטח, מרוסנים בקושי על ידי המעטה הרופף של התרבות והמוסר. הכוח של החיה יכול להתפרץ בזעם מכלה והרסני, או בעוצמה של חיוניות וגבורה. אל תתכחשו לחיה שבכם, כי אז היא תשתחרר ותשתלט עליכם. תנו לה את מקומה, ולימדו לשלוט עליה ולהשתמש בכוחה למטרותיכם. תנו אמון בחושים הטבעיים שלכם, באינטואיציות ובאינסטינקטים שלא הושחתו בידי התבונה. אפשרו להם להראות לכם את האמת שמעבר לאשליות המלאכותיות שיצרה התרבות. היו אתם האדונים של החייתי והאנושי, הסתכלו על המציאות דרך שתי זוגות עיניים, ומצאו את האיזון הנכון בין הכוחות.

ערפד אומר: אני חי ומת, חזק ופגיע, צעיר וזקן, על-אדם וחיית טרף, מתנשא ומתייסר, מפחיד ומפתה. אני יצור אופל הצמא לדמכם ונשמותיכם, ועם זאת אני אנושי באופן מטריד. אני יצור של קיצוניות וניגודים – האם אתם אינכם כאלה? נשמה היא מחיר כבד לשלם כדי לזכות בכוח ובחיי נצח, אבל כה רבים מוכנים לשלם אותו, ולהתמסר לאפלה בה ניתן לממש את התשוקות באין מפריע. הדם הוא הנפש, וקשרי דם הם הקשרים החזקים מכל, בין דורות, משפחות ועמים. הביטו על המציאות מנקודת מבט של קיום בן מאות ואלפי שנים, ותראו את העולם אחרת. הרגישו את המתח המייסר בין האהבה כלפי הזולת, לבין התשוקה להיזון ממנו ולנצל אותו להנאתכם. איזה כוח יגבר?

דרקון אומר: הביטו בתפארתי המלכותית, בני אנוש!. אני התגלמות של כוח וחכמה עתיקי יומין, קודמים לאנושות ונשגבים ממנה. ממרומי גבהי, כאשר אני עף בשמים ומתנשא מעליכם, אינכם אלא יצורים זעירים, מטופשים וחסרי אונים. הביטו בי, ותשכחו את הזיות הגדלות היהירות שלכם. הכוח קובע את הצדק; השלטון והעושר שייכים בדין לחזק ולחכם, ועל החלשים להיכנע מפניו או להיטרף. עם זאת, גאוותי עלולה להעביר אותי על דעתי, ולהפיל אותי בידי החלשים ממני. המאבק בינינו הוא המאבק בין הגדלות, העוצמה וההדר המלכותיים, לבין הפשטות, הפיקחות והאומץ העממיים. גם אם תנצחו אותי, דעו שעולמכם ישלם מחיר יקר על אובדנה של תפארתי. כאשר תתנוונו ותשקעו בקטנותכם עד כדי כך שתפסיקו להאמין באפשרות קיומי, דעו שנקמתי השיגה אתכם.

פיה אומרת: העולם מלא בקסם, יופי, ופליאה מעבר לכל פינה. רק החשיבה הרציונאלית והמרובעת שלכם אוטמת את עיניכם מלראות אותם. כדי לראות אותי, תצטרכו להאמין בי קודם; לפקוח את עיניכם, ולתת אמון בדמיון ובחלומות. לא צריך לראות כדי להאמין, אלא להאמין כדי לראות. הביטו על ילדיכם שטרם הושחתו, וראו את שמחת החיים הצוהלת המתפרצת מהם, ואת הפליאה שבעיניהם כאשר הם רואים אותי על כל פרפר, ציפור ופרח. תנו לדמיון להוביל אתכם במעופו למקומות שלא העזתם להאמין שהם קיימים. כן, יש קסם טוב, פרוע וחסר גבולות, כמו החלומות עצמם; יש ממלכת פיות, והיא אמיתית וצודקת יותר מהכלא האפרורי בו כלאתם את עצמכם. האם יש לכם את האומץ להשתחרר מכבלי ההיגיון, ולמצוא אותה?

זומבי אומר: רעב אינסופי וחסר בינה, הוא הכוח המניע אותי. אני ממוקד כולי על מטרה אחת, עד ששום דבר לא יכול לעצור אותי. אני חוזר שוב ושוב, מעבר למוות ולהשמדה, כדי להמשיך לרדוף אחר רעבוני. אני בלתי ניתן לעצירה, אבל חסר צלם אנוש לחלוטין. אני חלק מהמון גדול, בו כל אחד רואה רק את עצמו, ובזה כוחי וחולשתי. איני אלא גוף בשר מרקיב ומהלך, ועבורי, אינכם אלא חתיכות בשר מהלכות. כל העולם אינו אלא רעב אחד גדול, אוכל ונאכל. אתם סולדים ממני, אבל האם אתם טובים יותר? האם חייכם הם יותר מאשר רעב בלתי פוסק? האם יש לכם אישיות משל עצמכם, או שאיבדתם אותה והפכתם לחלק מההמון המורעב, השואג ללחם ושעשועים? האם אתם יותר מאשר בשר? תנו לי לנשוך אתכם, רק נשיכה אחת, ותבינו על מה אני מדבר...

מלאך אומר: אני האידיאל העליון של השלמות, טהור ונשגב עד שאורי מסנוור אתכם. אינכם יכולים להשתוות אלי, אבל האור שלי מתווה לכם את הדרך, כמו הכוכבים שלאורם אתם מנווטים. לעתים אתם מקנאים בשלמותי מתוך גאוותכם, ומנסים להשפיל את דמותי, ולייחס לי את הרוע הנמצא בתוככם. אבל הענווים שבכם מקבלים את פניי בשמחה, ומוכנים ללמוד ממני בלי להתחרות בי. לפעמים דוקא אני מקנא בקטנות ובפשטות שלכם, בחיים הטבעיים עם כל החסרונות והפגמים, שהופכים אתכם לאנושיים. אם נשתף פעולה במאבק להגשמת הטוב, וכל אחד יתרום את חלקו, נהיה כולנו חלק מההרמוניה האלוהית המופלאה המהווה את הבריאה כולה.

שד אומר: הטוב הוא מוגבל; הרוע בלתי מוגבל. ישנן זוועות מסמרות שיער, מעשים של רשעות ואכזריות מטורפת ובלתי נתפסת. אני מסמל את כל אלה, את הרוע שאינכם מעיזים להודות בקיומו. והגרוע מכל הוא, שאני נמצא בתוככם. כל אחד מכם נושא בתוכו את זרע השטן, שעם קצת טיפוח, יכול לגדול ולמלא את נשמתכם באפילה. אנו מכירים מצוין אחד את השני, אתם ואני; אתם שומעים את לחישות הפיתוי שלי על אוזניכם מרגע שנולדתם. אני יודע מה אתם באמת רוצים, אלו תשוקות אינכם מעיזים לבטא אפילו בחלומות – ואני יכול לתת לכם אותן. הבחירה היא תמיד שלכם, וכשתביטו בתוצאות של מעשיכם, תוכלו להאשים את עצמכם בלבד, בעוד צחוקי האפל מהדהד בראשכם.

חד-קרן אומר: משאלות יכולות להתגשם! אין דבר שהוא בלתי אפשרי, אין חלום שאינו יכול להתממש. אם לבכם טהור ונפשכם זכה, תוכלו למצוא אותי. אני אמנם חמקמק ומסתתר, נחבא ביערות באור הירח. אבל אם תראו אותי, חייכם ישתנו. אל תחפשו אותי בחוץ, אלא בפנים – במעמקי הלב, בנקודה הנסתרת של תמימות וטוהר. שם נמצאים אהבה, הבנה, אומץ וידידות של אמת. האמינו בכוחות הללו, ושמרו עליהם מפני הזוהמה של העולם החיצון. אם תגשימו אותם בחייכם, גם משאלותיכם תתגשמנה לטובה. הציניקנים יכולים ללגלג על כך, אבל מי שלא איבד את טוהר נפשו ואת אהבתו לטוב וליופי, יודע שזו האמת הגדולה ביותר של החיים.

 

print
כניסה למערכת