קול ה' בקולנוע - על סרטים ועבודת ה'

קול ה' בקולנוע - על סרטים ועבודת ה'
פורסם ב 04/03/2015 15:06:44


"מכל הדברים צועק כבוד השם יתברך, כי מלא כל הארץ כבודו, ואפילו מסיפורי הגויים צועק גם כן כבוד השם יתברך, כמו שכתוב: "ספרו בגוים כבודו"" (ר' נחמן מברסלב).

בדורנו החליפה המדיה הוויזואלית במידה רבה את המילה הכתובה, והסרטים תפסו את מקומם של הספרים בראש סולם התרבות הפופולארית. מעטים הם הספרים רבי המכר שהכנסותיהם מתחרות באלה של סרט הוליוודי ממוצע. כיוון שכך, הרי המשימה המוטלת עלינו היא למצוא את כבוד ה' הצועק מתוך הסרטים, ואת האופן בו הוא מדבר אלינו דרכם.

היהדות בת זמננו לא הקדישה עדיין התייחסות מספקת לתחום הקולנוע והסרטים. יש השוללים אותם מכל וכל בשל בעיות רבות שקיימות בהם, מחוסר צניעות ועד השקפות זרות. גישה זו הגיונית ומובנת לחלוטין. אחרים פתוחים יותר לסרטים כשרים, אך רואים בהם בעיקר עניין של בילוי לשעות הפנאי. לעומת זאת, ישנם יהודים שרואים בסרטים מדיום דרכו מדבר אלינו ה'. אמנם המסר עלול להיות מכוסה בשכבות של לכלוך וקליפות, אבל מי שיודע להוציא אותו משם יכול לזכות לתובנות וחוויות שאינן נמצאות במקום אחר.

חשוב להבהיר כמובן, שישנם סרטים שאין כל היתר לצפות בהם בתירוץ של "בירור ניצוצות". שאף אחד לא ישלה את עצמו שאפשר לצפות בסרטי תועבה, פורנוגרפיה וארוטיקה למיניהם "לשם שמיים", כדרכם של משיחי השקר שבתי צבי ויעקב פרנק שר"י. ישנם גבולות גזרה הלכתיים הקובעים מה מותר לראות ומה אסור, והם נידונים בספרים כמו "בין הזמנים" של הרב דוד סתיו ו"שו"ת אמנות" של הרב דוד אברהם ספקטור. המדובר פה הוא בסרטים הנמצאים בתוך אותם הגבולות, וגם לגביהם צריך כל אדם לברר בכנות בינו לבין עצמו עד כמה הם משפיעים עליו ובאיזו צורה.

אבל אחרי שעברנו את המשוכה הזו, הרי שאיש לא יכחיש שבסרטים ניתן למצוא עושר רב של מסרים, תובנות וחוויות מעצבות תפיסת עולם. חייהם של אנשים רבים השתנו בעקבות צפייה בסרט, ואף בעקבות סצנה אחת או משפט אחד. לעתים מדובר בתובנה פילוסופית, או בנקודת מבט חדשה על המציאות, ולעתים בחוויה רגשית מטלטלת שמחוללת מהפך באדם. לפעמים אני חושב, שהקב"ה בחר להסתיר את סודות היקום העמוקים ביותר לא רק בספרי הקבלה ותורת הנסתר, שם יכול כל זב חוטם למצוא אותם ולהשלות את עצמו שהבין – אלא דווקא במקום הגלוי לעין כל: בסרטים, בספרים ובמשחקי תפקידים שונים. רוב הצופים והקוראים תופסים אותם כשעשוע בלבד, אבל מי שהסודות מיועדים אליו קולט אותם כאשר הוא נחשף אליהם.

ומה מיוחד כל כך בסרטים? איך הם יכולים להיות קשורים לעבודת ה'?

אמר מבקר קולנוע אחד, שסרטים הם התרופה לספקנות, משום שהם גורמים לך להאמין. המאפיין המרכזי של סרט טוב הוא יכולתו לגרום לצופים להשעיית אי האמון. בזמן שאדם שוקע בסרט, הוא שוכח שמה שהוא רואה זה מסך מהבהב שעליו כמה אנשים בתחפושות מגוחכות מדקלמים טקסטים שהוכתבו מראש. מבחינתו הוא נכנס עכשיו לעולם אחר, אמיתי לא פחות מזה שלו, ומקבל אותו כפי שהוא על ההיגיון הפנימי שבו. לאורך הצפייה הוא מתייחס לדמויות שבסרט כאל אמיתיות, וחולק את רגשותיהן, מחשבותיהן, תקוותיהן ופחדיהן. הוא כואב את צערן ושמח בהצלחתן. אנשים יכולים להתרגש עד דמעות מול המסך, בלי שקול ההיגיון יפריע להם בהערה ש"זה רק סרט". רציונליסט מושבע יכול להיכנס לעולם של קסמים ויצורים על טבעיים, וכופר גמור יכול לפגוש מלאכים, לראות ניסים ולטייל בגן עדן ובגיהינום. הסרטים מאפשרים לאדם להאמין במציאות אחרת, בעולמות אחרים, שבאופן אחר לא היה מוכן לקבל; ואת האמונה הזו יכול האדם לקחת איתו גם כשהסרט נגמר, מתוך הבנה שישנם דברים שלא חייבים להתבטא במציאות הגשמית כדי להיות אמיתיים.

 

הסרטים הם גם אמצעי מצוין להעברת חוויות. בספר "המדריך לימים הקרובים" של יואב בלום מסופר על אנשים שאוגרים חוויות מסוגים שונים בתוך משקאות חריפים, שכל מי ששותה מהם חווה את החוויה כאילו עבר אותה בעצמו. נכון לעכשיו, הסרטים הם הדבר הקרוב ביותר לזה. אמנם גם ספרים טובים יכולים לספק חוויה דומה, אבל היא דורשת יותר כושר דמיון מצד הקורא, בעוד שהסרטים יכולים להקפיץ את האדם לחוויות שמעולם לא היה מסוגל לצייר בדמיונו. באמצעות הסרטים יכול האדם לראות את העולם דרך דמויות, זוויות וצורות חיים שונות. הוא יכול לבקר ברחבי העולם, בעולמות שונים ובזמנים אחרים, להיות ילד, אשה, זקן או יצור לא-אנושי, להשתייך לעמים שונים ומקצועות מכל הסוגים. במקום לראות את העולם מנקודת המבט האישית שלו, הוא יכול לראות אותו דרך אינספור נקודות מבט אחרות, והדבר מעשיר את אישיותו ומעמיק אותה. אם פעם יכלו רק מעטים לטייל ברחבי העולם ולצבור חוויות אקזוטיות, היום יכול לעשות זאת כל אחד מול המסך; וגם אם חוויות כאלה עדיין אינן משתוות לדבר האמיתי, עדיין הן יכולות להיות חזקות ומעשירות.

 

נקודה נוספת, שקשורה לשתיים הקודמות, היא המשמעות של הסרטים. לכל הסרטים, מכל הסוגים (להוציא אולי יצירות פוסטמודרניות מסוימות), יש משמעות. יש בהם טוב ורע, מאבקים והתמודדות, התגברות על משברים ובסופו של דבר פיתרון. או כפי שכתב נורי ויטאצ'י במאמרו "מדענים מגלים שאתאיסטים לא קיימים", כמעט בכל הספרים והסרטים קיים צדק קוסמי כלשהו, והתאמה בין מעשי הדמויות לבין הגמול, ולא משנה אם מי שכתב או הפיק אותם היה אדם דתי או אתאיסט. הציפייה שלנו למשמעות בסיפורים ובסרטים טבועה כנראה עמוק בנפש האדם. לא יתכן שמשהו בסרט יקרה סתם; לכל פרט בעלילה יש משמעות, ובוודאי לאירועים המרכזיים שבה. אם ניקח לדוגמא סרט כמו הארי פוטר, הרי שהצופים מצפים בבירור לכך שהארי ינצח את וולדמורט הרשע; הם היו יכולים גם לקבל סוף טראגי שבו הארי נהרג יחד עם וולדמורט; אבל אילו הסרט היה מסתיים בכך שהארי נהרג במקרה בתאונת מטאטאים, ושקרובי משפחתו המוגלגים רוקדים על קברו – הצופים לא רק היו עצובים. הם היו חשים שמשהו פה לגמרי לא בסדר, שהסרט שגוי ומעוות לחלוטין. דברים מקריים וחסרי משמעות לכאורה יכולים להתרחש במציאות – אבל לא בספרים ובסרטים. אפילו בטרגדיות, או בסרטי אימה עם סוף רע, צריכה להיות משמעות כלשהי שנראית הגיונית לצופים.

את הביטחון הזה בקיומה של משמעות ניתן לקחת גם לחיים שמחוץ לסרט. להאמין שאם קורים אירועים קשים ולא מובנים, הרי זה רק בגלל שלא ראינו עדיין את כל הסרט, ובסופו של דבר יתברר שלכל דבר היתה משמעות. ללמוד להסתכל על החיים כעל תסריט מתוכנן ומדויק, לשחק את התפקיד שניתן לנו, ולנסות למצוא את המסרים והרמזים שהבמאי שולח לנו. לחיות בסרט במובן החיובי של המלה – חיים מושגחים ובעלי משמעות, בהם אתה הוא הגיבור וסוף הצדק לנצח, גם אם יידרשו כמה סקוולים לשם כך.

 

כמובן שיש גם סכנות בסרטים. הם יכולים לחולל אמונות כוזבות וחוויות שליליות, וכך להשחית את האדם במקום לבנות אותו. נדרשת כוונה טהורה לשם שמיים וזהות אישית מוצקה לפני שניגשים אליהם, ולא כל אחד מסוגל לכך. אבל כמו בתורה, להבדיל, יכול האדם למצוא את סוג הסרטים המסוים שקול ה' קורא אליו מתוכם – פנטזיה או דרמה, אימה או קומדיה. ואת הקול הזה הוא יכול להעביר גם לאחרים.

והערה שימושית: באתר IMDB – Internet Movie Data Base, מופיע מידע על כל סרט שיצא אי פעם. בין היתר מופיע שם "מדריך הורים", המכיל מידע מפורט על כל תוכן בעייתי שעשוי להיות בסרט – צניעות, אלימות, ניבולי פה וכדו'. על ידי בדיקה מוקדמת שם ניתן לדעת לברור את הסרטים הכשרים והמתאימים לכל אחד.

 

 

 

print
כניסה למערכת